VínoVýhodně.cz

Jak vybrat správnou matraci?

Výběr správné matrace záleží na mnoha aspektech, těch obecných, ale také na vašich osobních preferencích.

První podle čeho bychom si měli matraci vybírat je její tvrdost. Můžete si vybrat takovou, na kterou jste již zvyklí, ale u tvrdosti matrace byste měli brát ohled také na svoji váhu – čím větší váha, tím tvrdší matrace a naopak. Celkově máme pět stupňů tvrdosti, ale nejměkčí matrace se doporučují pouze pro opravdu lehké osoby nebo jen na občasné spaní např. na chalupě či chatě. To byla tvrdost stupně 1, matračky, které se dobře přizpůsobují tělu a jsou elastické, jsou označeny tvrdostí 2. Tvrdost 3 je pro ty, kteří mají tvrdší spaní. Tvrdost 4 je už určena pro zákazníky vyšší váhové kategorie a stejně tak tvrdost 5. Na dnešním trhu jsou k nalezení také matrace, které mají několik stupňů tvrdosti. Například oboustranná matrace, která má 2 různě tvrdé strany a můžete si ji otočit podle toho, zda chcete spát na tvrdším nebo na měkčím. Ale poté jsou tu dokonce oboustranné matrace s 4 možnosti tvrdosti, u nichž jde otočit, jak jádro, tak potah a můžete si ji tak přizpůsobit naprosto vašim představám.

Dalším důležitým aspektem je materiál. Matrace může být ze studené pěny, viskoelastické pěny, bio pěny, latexu či tempuru, ale také jsou tu matrace gelové nebo tzv. taštičkové, které obsahují malé pružiny v „taštičkách“, anebo přímo pružinové matrace.

A také záleží na potahu, který by měl splňovat určitě hygienické požadavky a měl by zajišťovat dobrou cirkulaci vzduchu. A spaní na něm by mělo být především příjemné. Do potahu se můžou přidávat také speciální složky, které mají určitě vlastnosti. Například bambusová vlákna, která zajistí měkkost potahu a díky jeho antibakteriálním účinkům zajistí také ideální prostředí pro spánek. Další složkou, kterou můžeme u některých potahů najít, je aloe vera, která podporuje imunitní systém a pomáhá chránit před bakteriemi a viry.

Výběr správné matrace tedy záleží na tvrdosti matrace, materiálu matrace, na vašem věku a váze, na potahu matrace a samozřejmě také na ceně, kolik jste ochotní investovat pro to, abyste měli příjemný spánek.